Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Alternatifi olmayan ürünlerin, sürdürülebilir çözümler sayesinde yeniden kullanıma sunulması çok önemlidir. Lastik de ulaşım ve lojistik ağında henüz alternatifi olmayan ürünlerdendir. Bu nedenle ömrünü tamamlamış lastiklerin yeniden lastik üretiminde kullanılabilecek şekilde geri kazanımı, sürdürülebilirlik hedeflerimizin odağında yer alır.

Lastikler, günlük yaşamda sürekli göz önünde olmalarına rağmen, sayıları çoğumuzca fark edilmeyen emtialar arasındadır. Oysaki dünyada her yıl yaklaşık 1.5 milyar lastik ömrünü tamamlar ve bu lastikler döngüsel ekonomi adına çok değerli bir kaynak teşkil eder.

Lastiğin bileşenlerinden olan doğal kauçuk, sentetik kauçuk, çelik ve fiberin her birinin lastiğin performansı açısından ayrı bir önemi vardır, ve bu bileşenler, lastikler ömürlerini tamamladıktan sonra dahi değerlerini korurlar. Geri dönüşüm ve atık sektöründeki paydaşların araştırma, geliştirme ve planlama süreçlerini doğru yönetmeleri, bunların ayrıştırılarak uygun yer ve uygun şartlarda yeniden kullanılabilmelerini sağlar.

LAGEDO’da, ömrünü tamamlamış lastiklerde bulunan bileşenleri, özelliklerini yitirmeden geri kazanıyoruz. Yüksek performanslı ürünlerimiz sayesinde birçok sektörde üretim maliyetini düşürüyor; sürdürülebilir uygulamalarımızla döngüsel ekonomi ve istihdama destek oluyoruz.

Üretimde kimyasal işlemlerden uzak duruyoruz. Bunun yerine ultra yüksek basınçlı su teknolojisi ile çalışan ekipmanlar ve mekanik öğütücüler kullanıyoruz. Çevreyi koruyor ve kullandığımız temiz teknoloji ile karbon ayak izinin düşürülmesine katkı sağlıyoruz.

Toprak, hava ve suya zarar verecek hiçbir faktör barındırmayan yöntemlerimiz ile, proseste kullanılan suyu arıtarak, üretimde tekrar değerlendirilmek üzere %95 oranında geri kazanıyor, böylece su ayak izimizi de büyük ölçüde azaltıyoruz.

tr_TRTurkish